Year |
Champion |
Runner-Up |
Score |
Brackets |
1942 |
Robert Betson (Lansdowne) |
Harold Fellenbaum (Mt. Joy) |
6-3, 8-6 |
|
1943 |
Robert Zink (Mount Joy) |
Larry Vogt (Upper Darby) |
6-1, 6-3, 6-3 |
|
1944 |
Dick Betson (Lansdowne) |
Jack Calkins (Bradford) |
7-5, 6-2 |
|
1945 |
Charles Byerly (J.P. McCaskey) |
Jack Calkins (Bradford) |
6-4, 6-0 |
|
1946 |
Dan Wynn (McKeesport) |
John Dohner (Reading) |
6-2, 6-1 |
|
1947 |
Charles Kerr (J.P. McCaskey) |
David Shibili (State College) |
5-7, 6-2, 6-1 |
|
1948 |
Warren Haas (Reading) |
Jim Whitmeyer (Lower Merion) |
6-3, 4-6, 9-7 |
|
1949 |
Dave Hubinger (Kingston) |
John Bowers (Edgewood) |
6-1, 6-0 |
|
1950 |
Don Bossert (Latrobe) |
Jim Langdon (Williamsport) |
8-6, 8-6 |
|
1951 |
Bernard Leightheiser (Wyomissing) |
Jay Seiling (Susquehannock) |
6-0, 6-2 |
|
1952 |
Charles Bibleheimer (Easton) |
Jim Roof (Latrobe) |
5-7, 6-2, 6-1 |
|
1953 |
Bob Rickenbaugh (Wyomissing) |
Fred Trust (Lower Merion) |
6-1, 6-1 |
|
1954 |
Bill Scarlet (Abington) |
Dick Charles (Lancaster) |
6-3, 6-4 |
|
1955 |
Jack Shertzer (J.P. McCaskey) |
Frank Hahn (Cheltenham) |
6-2, 6-3 |
|
1956 |
Jack Shertzer (J.P. McCaskey) |
Jim Halpin (Lower Merion) |
6-2, 6-1 |
|
1957 |
Alan Koth (J.P. McCaskey) |
Larry Sobel (Easton) |
6-3, 6-3 |
|
1958 |
Larry Sobel (Easton) |
John Custer (Lower Merion) |
4-6, 6-4, 6-1 |
|
1959 |
George Sokol (Harriton) |
Glenn Montgomery (Lancaster) |
6-3, 6-0 |
|
1960 |
Ken Bauer (Erie Academy) ** |
Dennis Koch (Allentown) ** |
Co-Champs Rain |
|
1961 |
Jack Waltz (Mt. Lebanon) |
Bill Breitinger (Wyomissing) |
8-6, 6-1 |
|
1962 |
Jack Waltz (Mt. Lebanon) |
Robert Morris (Harriton) |
6-1, 6-2 |
|
1963 |
Jack Waltz (Mt. Lebanon) |
Bob Swift (Springfield Delco) |
6-2, 6-1 |
|
1964 |
Steve Beik (Swarthmore) |
Fred Levin (Manheim Township) |
7-5, 6-3 |
|
1965 |
Mason Gerhart (York) |
Joseph Brooke (Beaver) |
6-4, 7-5 |
|
1966 |
Mike Mullan (Springfield Delco) |
Joseph Brooke (Beaver) |
5-7, 7-5, 6-0 |
|
1967 |
Mike Mullan (Springfield Delco) |
John Myers (Williamsport) |
6-1, 6-1 |
|
1968 |
John Adams (Harriton) |
Richard Swift (Springfield Delco) |
6-3, 6-0 |
|
1969 |
Tom Wright (State College) |
Richard Swift (Springfield Delco) |
6-1, 5-7, 6-1 |
|
1970 |
Richard Swift (Springfield Delco) |
Steve Davidson (Upper Darby) |
6-0, 6-2 |
|
1971 |
Jan Bortner (York) |
Steve Davidson (Upper Darby) |
12-10, 4-6, 6-1 |
|
1972 |
Todd Lundy (State College) |
Rich Gerber (Cheltenham) |
6-1, 1-6, 8-6 |
|
1973 |
Todd Lundy (State College) |
Jack Cobetto (Edgewood) |
6-2, 6-1 |
|
1974 |
Todd Lundy (State College) |
Jack Cobetto (Edgewood) |
6-4, 6-0 |
|
1975 |
Harrison Lauer (Fox Chapel) |
Tom Liebenguth (North Allegheny) |
6-2, 6-3, 6-2 |
|
1976 |
Tom Liebenguth (North Allegheny) |
Pete Tscherneff (Bishop McDevitt) |
6-1, 6-7, 6-3 |
|
1977 |
David Kraus (Shippensburg) |
Richard Marks (Harriton) |
7-6, 7-5 |
Brackets |
1978 |
David Kraus (Shippensburg) |
Mark Groetsch (Neshaminy) |
6-1, 6-3 |
Brackets |
1979 |
Mark Groetsch (Neshaminy) |
Eric Riley (Great Valley) |
6-7, 6-4, 6-1 |
Brackets |
1980 |
Mark Groetsch (Neshaminy) |
David Merritt (Upper Dublin) |
6-4, 6-1 |
Brackets |
1981 |
David Merritt (Upper Dublin) |
Fred Perrin (Neshaminy Langhorne) |
7-6, 6-2 |
|
1982 |
Martin Sieckmann (Upper St. Clair) |
Tom Mercer (Mt. Lebanon) |
6-1, 6-1 |
Brackets |
1983 |
Lee Sponaugle (Hershey) |
Dale Garlick (Mt. Lebanon) |
6-4, 6-3 |
Brackets |
1984 |
Don Johnson (Fairview) |
Jim Sandor (Wilson) |
6-4, 6-0 |
Brackets |
1985 |
Brian Kalbas (Cumberland Valley) |
Tim Donovan (North Catholic) |
1-6, 6-2, 6-1 |
Brackets |
1986 |
Don Johnson (Mt. Lebanon) |
Ken Roshkoff (Lower Moreland) |
6-4, 6-2 |
Brackets |
1987 |
Ralph Kunzler (Butler) |
Ken Shapiro (Susquehanna Twp.) |
6-0, 4-6, 6-1 |
Brackets |
1988 |
Colin Delaney (Parkland) |
Ken Shapiro (Susquehanna Twp.) |
6-1, 7-5 |
Brackets |
1989 |
Dan Lehman (Conestoga) |
Jason Katzer (William Tennent) |
6-1, 2-6, 7-5 |
Brackets |
1990 |
Dan Lehman (Conestoga) |
Brett Engelsburg (Mt. Lebanon) |
6-0, 5-7, 6-4 |
Brackets |
1991 |
Brett Englesberg (Mt. Lebanon) |
Jon Glover (Abington) |
6-0, 6-1 |
Brackets |
1992 |
Ben Gabler (Chambersburg) |
Matt Guyaux (Abington Heights) |
7-6 (5), 7-6 (7) |
Brackets |
1993 |
Ben Gabler (Chambersburg) |
Marc Silva (Pennridge) |
6-2, 6-1 |
Brackets |
1994 |
Marc Silva (Pennridge) |
Jon Glover (Abington) |
Injury Default |
Brackets |
1995 |
Marc Silva (Pennridge) |
Jeff Martini (Lancaster Catholic) |
6-2, 6-1 |
Brackets |
1996 |
Mike Gulliford (Council Rock) |
Tarik El-Bassiouni (Stroudsburg) |
6-3, 7-5 |
Brackets |
1997 |
Cliff Nguyen (North Penn) |
Tarik El-Bassiouni (Stroudsburg) |
3-6, 6-3, 3-6 |
Brackets |
1998 |
Tarik El-Bassiouni (Stroudsburg) |
Bryan Endres-Fox (Landisville Hempfield) |
7-6 (4), 4-6, 6-4 |
Brackets |
1999 |
Cliff Nguyen (North Penn) |
Brandon Tung (Shady Side Academy)
|
7-5, 6-4 |
Brackets |
2000 |
Cliff Nguyen (North Penn) |
Rajeev Emany (Wilson) |
6-0, 6-3 |
Brackets |
2001 |
Sean Montgomery (East Stroudsburg) |
Jake Jopling (North Allegheny)
|
6-3, 6-2 |
Brackets |
2002 |
Brett Warren (Pine-Richland)
|
Kavi Sud (Emmaus) |
6-1, 6-7, 6-1 |
Brackets |
2003 |
George Mayer (Lower Merion) |
Scott Kahler (Thomas Jefferson)
|
6-4, 6-4 |
Brackets |
2004 |
Alex Mast (Conestoga Valley) |
Chris Welte (Strath Haven) |
6-3, 6-2 |
Brackets |
2005 |
Alex Mast (Conestoga Valley) |
Zach Skorupka (North Allegheny)
|
6-4, 6-1 |
Brackets |
2006 |
Austin Longacre (Avon Grove) |
Billy Heird (Dallastown) |
7-6 (2), 6-0 |
Brackets |
2007 |
Chris Hasyn (North Penn) |
Will Zhang (Lower Merion) |
6-7 (3), 6-3, 7-5 |
Brackets |
2008 |
Chris Hasyn (North Penn) |
Mark Milbrandt (Great Valley) |
7-5, 7-4 |
Brackets |
2009 |
Mark Milbrandt (Great Valley) |
Landon Williams (Erie McDowell) |
6-0, 6-4 |
Brackets |
2010 |
Chris Mengel (Shady Side Academy) |
Ethan Kallick (Upper St. Clair) |
6-1, 6-0 |
Brackets |
2011 |
Michael Furr (Unionville) |
Kevin Wang (Conestoga) |
6-4, 6-4 |
Brackets |
2012 |
Kevin Wang (Conestoga) |
Mike Buxbaum (North Penn) |
6-4, 6-3 |
Brackets |
2013 |
Mike Buxbaum (North Penn) |
Adam Blasinsky (Central Catholic)
|
6-0, 6-4 |
Brackets |
2014 |
John Wu (Unionville) |
Adam Blasinsky (Central Catholic) |
7-5, 6-2 |
Brackets |
2015 |
Chad Kissell (Latrobe) |
Michael Dickson (Downingtown East) |
6-4, 6-7 (6), 6-3 |
Brackets |
2016 |
Michael Dickson (Downingtown East) |
Robbie Shymansky (Fox Chapel) |
6-4, 6-3 |
Brackets |
2017 |
Michael Dickson (Downingtown East) |
Matt Robinson (Lower Merion) |
6-1, 6-3 |
Brackets |
2018 |
Sameer Gangoli (Great Valley) |
Holden Koons (Dallastown) |
6-1, 6-7 (6), 6-2 |
Brackets |
2019 |
Robbie Shymansky (Fox Chapel) |
Sameer Gangoli (Great Valley) |
7-6 (0), 4-6, 6-3 |
Brackets |
Year |
Champion |
Runner-Up |
Score |
Brackets |
1999 |
Brian Nachtigall (West York) |
Brett Warren (Pine-Richland) |
4-6, 7-5, 6-3 |
Brackets |
2000 |
John Sabia (Springfield) |
Brett Warren (Pine-Richland) |
4-6, 7-6 (4), 7-5 |
Brackets |
2001 |
Stanley Kahl (ELCO) |
John Houghton (Quaker Valley)
|
6-3, 6-4 |
Brackets |
2002 |
Stanley Kahl (ELCO) |
John Houghton (Quaker Valley)
|
6-3, 3-6, 6-0 |
Brackets |
2003 |
John Houghton (Quaker Valley)
|
Greg Bennett (Central Columbia) |
6-0, 6-4 |
Brackets |
2004 |
Mark Kendall (Harriton) |
Dan Gal (South Park) |
6-2, 6-1 |
Brackets |
2005 |
Benji Kendall (Harriton) |
Nick Shadowen (Trinity, D-3) |
6-2, 6-0 |
Brackets |
2006 |
Benji Kendall (Harriton) |
Julian Sullivan (GAMP) |
1-6, 6-3, 6-3 |
Brackets |
2007 |
Taylor Cohen (Lower Moreland) |
Nick Shadowen (Trinity, D-3) |
7-5, 6-2 |
Brackets |
2008 |
Taylor Cohen (Lower Moreland) |
Alex Veronis (Lancaster Catholic) |
6-4, 7-5 |
Brackets |
2009 |
Harrison Abrams (Harriton) |
Doug Caplan (Harrisburg Academy) |
6-2, 6-2 |
Brackets |
2010 |
Peter Riley (Tussey Mountain) |
Drew Hoffmann (Lower Moreland) |
WD, illness |
Brackets |
2011 |
Doug Caplan (Harrisburg Academy) |
D.J. Goldblum (Winchester
Thurston) |
6-3, 4-6, 7-5 |
Brackets |
2012 |
Kyle Seelig (Plumstead Christian) |
Ricardo Saad (Wyomissing) |
4-6, 6-1, 6-2 |
Brackets |
2013 |
Ricardo Saad (Wyomissing) |
Blaise Casselbury (Lancaster Country Day) |
6-2, 6-7 (5-7), 6-4 |
Brackets |
2014 |
Andre Fick (Wyomissing) |
Luke Ross (Sewickley Academy) |
6-0, 6-0 |
Brackets |
2015 |
Kyle Seelig (Lancaster Mennonite) |
Andre Fick (Wyomissing) |
6-1, 6-3 |
Brackets |
2016 |
Luke Ross (Sewickley Academy) |
Luke Phillips (Carlynton) |
6-4, 6-3 |
Brackets |
2017 |
Luke Ross (Sewickley Academy) |
William Wanner (Lancaster Mennonite) |
6-4, 6-4 |
Brackets |
2018 |
Jonathan Nottingham (Masterman) |
Adam Kush (Westmont Hilltop) |
7-5, 7-5 |
Brackets |
2019 |
Jonathan Nottingham (Masterman) |
Robert Cercos Gonzales (Dock Mennonite) |
6-3, 6-0 |
Brackets |