Year | Champion | Runner-Up | Score | Brackets |
1945 | Ned Khory & George Greubel (Latrobe) |
|||
1946 | Ned Khory & George Greubel (Latrobe) |
|||
1947 | William Aiken & Nate Fineberg (Edgewood) |
|||
1948 | Don Bossert & George Lynch (Latrobe) |
|||
1949 | Don Bossert & George Lynch (Latrobe) |
|||
1950 | Joe Dickson & George Weinstein (Edgewood) |
|||
1951 | Joe Dickson & Noel Gillette (Edgewood) |
|||
1952 | Gene Flick & Noel Gillette (Edgewood) |
Demanjone & Luges (Latrobe) |
||
1953 | Bob Steel & John Wright (Latrobe) |
|||
1954 | Bruce Fowler & Jim Sexton (Mt. Lebanon) |
|||
1955 | King Hartman & Walt Berberich
(Latrobe) |
|||
1956 | Marion Zentarski & Roger Liniger (Connellsville) |
|||
1957 | James Baker & Joe Kurey (Monessen) |
|||
1958 | James Baker & Joe Kurey (Monessen) |
|||
1959 | Harry Firestone & James Marzano (Connellsville) |
|||
1960 | Bob Cardinale & David Nandor (Charleroi) |
|||
1961 | Dave Spencer & Chris Howells (Edgewood) |
|||
1962 | Robert Clarke & Joe Downie (Beaver Falls) |
|||
1963 | Robert Clarke & Joe Downie (Beaver Falls) |
|||
1964 | Joe Brooke & Terry Denbow (Beaver) |
|||
1965 | Bob Nichols & Paul Wilson (Edgewood) |
Harry Zemon & Dan Jaracz (Carnegie) |
6-3, 6-3 | |
1966 | Mike Faye & Ron Thorn (New Castle) |
Bob Wilson & Bill Ostrander (Edgewood) |
7-8, 8-6, 6-1 | |
1967 | Tom Denbow & Tim Brooke (Beaver) |
Les Dundics & John Schweinberg (Mt. Lebanon) |
7-5, 6-3 | |
1968 | Joe Guyaux & Norm Moser (Tarentum) |
Robert Bennett & William Sagan (Mt. Lebanon) |
8-6, 6-4 | |
1969 | Pete Moss & Joe Kantor (Carnegie) |
James Long & Layne Reitler (Kittanning) |
6-3, 6-4 | |
1970 | Bill Zatek & Don Zatek (McKeesport) |
Tim Brooke & Scott Brooke (Beaver) |
6-3, 7-5 | |
1971 | Jeff Kendall & Jack Cobetto (Edgewood) |
Rossey & Mosovsky (Highlands) |
||
1972 | Scott Brooke & Mark Darby (Beaver) |
Dave Stein & Pete Steenberger (Butler) |
2-6, 6-4, 6-3 | |
1973 | Harrison Laurer & John Minks (Fox Chapel) |
Dave Nelson & Jim Thomas (Greensburg) |
6-4, 6-1 | |
1974 | Dave Drossman & Steve Mosites (Mt. Lebanon) |
Harrison Lauer & Jim Surpless (Fox Chapel) |
||
1975 | Doug Adamsky & John Fleischmann (Upper St. Clair) |
Carl Klaberkamp & Dave King (Peters Township) |
6-4, 6-0 | |
1976 | John Fleischmann & Joe Priest (Upper St. Clair) |
Peter Laurer & Ted Manges (Fox Chapel) |
||
1977 | Don Gavett & Bill Flanigan (Mt. Lebanon) |
Peter Lauer & Ted Manges (Fox Chapel) |
||
1978 | Gary Dagan & Dan McDevitt (New Castle) |
Peter Lauer & Ted Manges (Fox Chapel) |
6-0, 2-6, 6-4 | |
1979 | Brad Rush & John Mercer (Mt. Lebanon) |
Vic Shrenzel & Mike Freund (Upper St. Clair) |
6-0, 6-2 | |
1980 | Brad Rush & John Mercer (Mt. Lebanon) |
Virgil Christian & J.R. Pitcairn (Fox Chapel) |
6-4, 6-4 | |
1981 | Tom Majeski & Brad Hanes (North Hills) |
Bill Bailey & Dan Stewart (Norwin) |
6-4, 4-6, 6-2 | |
1982 | Adam Neilly & Leet Sommerfeld (Churchill) |
Jeff Cooper & Joe Feeley (Upper St. Clair) |
6-4, 6-2 | |
1983 | Brad Hanes & Jim Yoder North Hills |
Jeff Cooper & Todd Singleton Upper St. Clair |
||
1984 | Ron Mercer & Mike Stull (Mt. Lebanon) |
Dave Ross & Jim Yoder (North Hills) |
||
1985 | Bill Kopp & Chris Brown (Upper St. Clair) |
Hank Lanman & Scott Wucher (Mt. Lebanon) |
6-0, 6-4 | |
1986 | Nimit Bansal & Dan Cooper (Upper St. Clair) |
Mike McCormick & Oren Eschenasy (Upper St. Clair) |
||
1987 | Mike Roberts & Alfredo Sararro (Gateway) |
Scott Martin & Doug McHugh (Upper St. Clair) |
6-3, 7-6 | |
1988 | Tony Faso & Chad Skorupka (North Allegheny) |
Doug Descanzi & Russ Holmes (Upper St. Clair) |
||
1989 | Tony Faso & Jay Woffington (North Allegheny) |
Jeff Farrington & Jason Gindele (North Allegheny) |
||
1990 | Jason Gindele & Jay Woffington North Allegheny) |
Andy Frick & Rick Rogoff (Upper St. Clair) |
||
1991 | Clint Guyaux & Matt Guyaux (Highlands) |
Matt Bird & Todd Hrabak (Franklin Regional) |
||
1992 | Sanjay Ketty & Matt Woffington (North Allegheny) |
Rob Castille & Brett Hartman (Hempfield) |
||
1993 | Matt Woffington & Greg Evangelista (North Allegheny) |
Rob Castille & Coby Hartman (Hempfield) |
||
1994 | Jon Newman & Jason Yue (Mt. Lebanon) |
Hideyuki Moribayashi & Adam Phelps Upper St. Clair |
6-3, 6-0 | |
1995 | Scott Ettinger & Bret McMillan (Mt. Lebanon) |
|||
1996 | Esteban Rakela & Bob Wiegand (Shady Side Academy) |
Steve Mullin & Anibal Yamin (North Allegheny) |
||
1997 | Ameet Karambelkar & Curt Rowland (Upper St. Clair) |
Steve Mullin & Chris Cafardi (North Allegheny) |
||
1998 | Dan Hersh & John Nichols (Mt. Lebanon) |
Jake Jopling & Jarrod Ackerman (North Allegheny) |
6-3, 6-4 | |
1999 | Dan Hersh & John Nichols (Mt. Lebanon) |
Dan Singerman & Mike Melon (Upper St. Clair) |
6-1, 6-0 | |
2000 | Dan Hersh & John Nichols (Mt. Lebanon) |
Mike D'Achille & Steve D'Achille (North Allegheny) |
6-3, 6-4 | Brackets |
2001 | Mike D'Achille & Steve D'Achille (North Allegheny) |
Matt Rogers & Seena Ghaznavi (Fox Chapel) |
6-2, 6-4 | Brackets |
2002 | Dan Riske & Lee Michael Marnik (Peters Township) |
Brad Alcorn & Gary Tan (Mt. Lebanon) |
6-4, 0-6, 6-4 | Brackets |
2003 | Matt McKeown & Jay Giles (Shady Side Academy) |
Derek Satterfield & Brad Alcorn (Mt. Lebanon) |
1-6, 6-1, 6-2 | Brackets |
2004 | Carlin Campbell & Ryan Weisband (Fox Chapel) |
Ben Graham & Sean Curley (Woodland Hills) |
6-1, 7-6 (4) | Brackets |
2005 | Brandon Anandan & Steve Eaglen (Pine-Richland) |
Adam Marnick & Drew Hancherick (Peters Township) |
6-3, 6-4 | Brackets |
2006 | Casey Watt & Steve Eaglen (Pine-Richland) |
Alex Su & Arjun Prabhu (Upper St. Clair) |
7-5, 6-3 | Brackets |
2007 | Jay Jones & Chris Foster (Upper St. Clair) |
Doug Subosits & Pat Kennedy (Peters Township) |
6-3, 6-4 | Brackets |
2008 | Chris Mengel & Josh Ferraccio (Shady Side Academy) |
Doug Subosits & Andrew Nixon (Peters Township) |
6-3, 6-2 | Brackets |
2009 | Shankar Rajupet & Brad Portnoy
(Fox Chapel) |
Matt Smith & Matt Kosovec (North Allegheny) |
6-3, 6-3 | Brackets |
2010 | Shankar Rajupet & Brad Portnoy
(Fox Chapel) |
Matt Slemecka & Will Nesbitt (Butler) |
4-6, 6-2, 6-3 | Brackets |
2011 | Vivek Nimgaonkar & Justin Hunt (Shady Side Academy) |
Mike Santa Lucia & Adam Blasinsky (Central Catholic) |
6-4, 7-5 | Brackets |
2012 | Alok Nimgaonkar & Chris Grubbs (Shady Side Academy) |
Ben Short & Dylan McCullough (Fox Chapel) |
6-3, 6-4 | Brackets |
2013 | Alok Nimgaonkar & Chris Grubbs (Shady Side Academy) |
Sid Rapujet & Ben Short Fox Chapel |
4-6, 7-6 (7-1), 6-4 | Brackets |
2014 | Chris Grubbs & Michael Kann (Shady Side Academy) |
Kevin Goth & Jared Isaacs (North Allegheny) |
6-2, 6-3 | Brackets |
2015 | Josh Raymundo & Aaron Gruber (Mars) |
Jared Isaacs & Richard Hofmann (North Allegheny) |
6-3, 4-6, 6-2 | Brackets |
2016 | Jared Isaacs & Richard Hofmann (North Allegheny) |
Naman Dua & Tanay Kumta (Shady Side Academy) |
6-1, 6-0 | Brackets |
2017 | Kevin Kwok & Liam Gibbons (Upper St. Clair) |
Ben Ringeisen & Ted Donegan (Hampton) |
7-6 (7-2), 7-4 | Brackets |
2018 | Naman Dua & Colin Gramley (Shady Side Academy) |
Ben Ringeisen & Ted Donegan (Hampton) |
6-4, 6-3 | Brackets |
2019 | Naman Dua & Colin Gramley (Shady Side Academy) |
Connor Bruce & Elian Ascencio (Peters Township) |
6-4, 6-3 | Brackets |
Year | Champion | Runner-Up | Score | Brackets |
1999 | Tim Weiser & Nik Zdral (Quaker Valley) |
David Weinstein & Matt Weinstein (Washington) |
6-0, 6-2 | |
2000 | Nik Zdral & Katie Houghton (Quaker Valley) |
Andy Gall & Ryan Dyer (Greensburg C.C.) |
6-2, 6-0 | |
2001 | David Weinstein & Matt Weinstein (Washington) |
John Rumin & George McGovern (Sewickley Academy) |
6-2, 2-6, 7-6 (5) | Brackets |
2002 | Eric Goldfarb & George MacGovern (Sewickley Academy) |
Seth Tidrick & Keith Williams (Washington) |
6-3, 6-2 | Brackets |
2003 | Eric Goldfarb & Evan Stiegel (Sewickley Academy) |
Mike Burger & Rick Houghton (Quaker Valley) |
Injury default | Brackets |
2004 | Evan Stiegel & Trevor Heck (Sewickley Academy) |
Matt Thomas & Kyle Koontz (Keystone Oaks) |
6-2, 6-0 | Brackets |
2005 | Rick Houghton & Paul Piccolo (Quaker Valley) |
Jeff Mozur & Matt Hoch (Sewickley Academy) |
6-2, 6-3 | Brackets |
2006 | Derek Gabrish & Scott Spencer (Valley) |
Benji Greenberger & Jeff Mozur (Sewickley Academy) |
6-4, 6-4 | Brackets |
2007 | Eric Fischer & Adam Jones (Hampton) |
Benji Greenberger & Jeff Mozur (Sewickley Academy) |
6-2, 6-4 | Brackets |
2008 | Matt Kaye & Parth Sharma (Sewickley Academy) |
Alex Miller & Kendall Weir (Sewickley Academy) |
6-0, 6-4 | Brackets |
2009 | Karli Timko & Tanya Timko (Chartiers-Houston) |
Tin Chu & Derek Gallatin (Thomas Jefferson) |
6-2, 6-2 | Brackets |
2010 | Grayson Geller & David LaSorda (Sewickley Academy) |
Kareem Termanini & Chris
Weir (Sewickley Academy) |
7-6, 1-6, 6-4 | Brackets |
2011 | Will Kleeman & Daniel Martchek (Sewickley Academy) |
Brad Cisek & Mike Pfefferle-Gillot (Hampton) |
6-2, 2-6, 6-2 | Brackets |
2012 | Will Kleeman & Patrick Dellinger (Sewickley Academy) |
Tym Hoban & Alex Kietz (Winchester Thurston) |
7-5, 6-2 | Brackets |
2013 | Will Kleeman & Colin Kaye (Sewickley Academy) |
Josh Ramundo & Aaron Gruber (Mars) |
6-3, 6-2 | Brackets |
2014 | Luke Vith & Ryan Gex (Sewickley Academy) |
Charlie Orr & Max Pollack (Winchester-Thurston) |
6-3, 4-6, 7-6 (8-6) | Brackets |
2015 | Don Gex & Ryan Gex (Sewickley Academy) |
Wyatte Geller & Neil Rana (Sewickley Academy) |
6-2, 6-3 | Brackets |
2016 | Don Gex & Ryan Gex (Sewickley Academy) |
John Monroe & Josh Wohar (California) |
6-4, 6-4 | Brackets |
2017 | Neil Rana & Ryan Gex (Sewickley Academy) |
John Monroe & Josh Wohar (California) |
6-0, 6-1 | Brackets |
2018 | Will Nosito & Dylan Parda (Sewickley Academy) |
Cole Luther & Saarang Mulukutla (Sewickley Academy) |
6-2, 6-0 | Brackets |
2019 | Jach Albert & John Watters (Quaker Valley) |
Potter Oliver & Will Sirianni (Quaker Valley) |
6-3, 6-2 | Brackets |