Year |
Champion |
Runner-Up |
Score |
Brackets |
1973 |
Berta McCallum (Mt. Lebanon) |
Molly Wesner (Greensburg Salem) |
|
|
1974 |
Joy McManus (Mt. Lebanon) |
Molly Wesner (Greensburg Salem) |
|
|
1975 |
Berta McCallum (Mt. Lebanon) |
Betsy Hoza (Farrell) |
|
|
1976 |
Randi Belkin (Gateway) |
Cathi Canuti (Franklin Regional) |
|
|
1977 |
Pam Perrotta (Gateway) |
Donna Chiodo (Chartiers Valley) |
10-4 |
|
1978 |
Gretchen Rush (Mt. Lebanon) |
Debbie Pollack (Churchill) |
6-3, 6-2 |
|
1979 |
Gretchen Rush (Mt. Lebanon) |
Pam Perrotta (Gateway) |
6-2, 6-1 |
|
1980 |
Debbie Pollack (Churchill) |
Rosemary Stashko (McKeesport) |
6-1, 6-2 |
|
1981 |
Gretchen Rush (Mt. Lebanon) |
Susan Rice (Valley) |
6-2, 6-0 |
|
1982 |
Kelly Kolankiewicz (Mt. Lebanon) |
Leslie Riems (Shaler) |
6-3, 6-1 |
|
1983 |
Kelly Kolankiewicz (Mt. Lebanon) |
Kirsten Turk (Mt. Lebanon) |
6-0, 6-0 |
|
1984 |
Kelly Kolankiewicz (Mt. Lebanon) |
Lisa Thomas (Plum) |
6-0, 6-1 |
|
1985 |
Jennifer Rojohn (Serra Catholic) |
Lisa Thomas (Plum) |
6-2, 6-0 |
|
1986 |
Jennifer Rojohn (Serra Catholic) |
Peggy Cook (Slippery Rock) |
6-2, 6-3 |
|
1987 |
Amy Hise (Moon) |
Chris DiNardo (Moon) |
7-5, 6-4 |
|
1988 |
Chris DiNardo (Moon) |
Erica Todarello (Gateway) |
6-1, 6-0 |
|
1989 |
Katrin Guenther (Upper St. Clair) |
Chris DiNardo (Moon) |
7-6, 6-3 |
|
1990 |
Katrin Guenther (Upper St. Clair) |
Dana Adams (Latrobe) |
7-6, 6-0 |
|
1991 |
Lindsay Bell (Upper St. Clair) |
Jen Coleman (Upper St. Clair |
6-3, 6-1 |
|
1992 |
Jacqueline Bunting (Upper St. Clair) |
Laura Tsaggaris (Moon) |
|
|
1993 |
Laura Tsaggaris (Moon) |
Jacqueline Bunting (Upper St. Clair) |
|
|
1994 |
Laura Tsaggaris (Moon) |
Karen Ridley (Hampton) |
|
|
1995 |
Sarah Riske (Peters Township) |
Dani Frisk (North Allegheny) |
|
|
1996 |
Shannon Rice (Mt. Lebanon) |
Sarah Riske (Peters Township) |
|
|
1997 |
Sarah Riske (Peters Township) |
Lauren Fisher (Woodland Hills) |
6-1, 6-4 |
|
1998 |
Sarah Riske (Peters Township) |
Kelly Baritot (North Allegheny) |
Injury default |
|
1999 |
Kelly Baritot (North Allegheny) |
Laura Pegula (North Allegheny) |
6-1, 3-6, 7-6 (5) |
|
2000 |
Karissa Walker (Latrobe) |
Jesse Jones (Upper St. Clair) |
6-4, 6-4 |
Brackets
|
2001 |
Amanda El-Tobgy (Upper St. Clair) |
Karissa Walker (Latrobe) |
6-4, 6-4 |
Brackets
|
2002 |
Kellie Schmitt (Bethel Park) |
Jackie Hughes (McKeesport) |
6-2, 6-1 |
Brackets
|
2003 |
Michaela Kissell (Latrobe) |
Kim Whelan (North Allegheny) |
6-1, 6-2 |
Brackets
|
2004 |
Michaela Kissell (Latrobe) |
Shayna Miller (Upper St. Clair) |
6-4, 6-4 |
Brackets
|
2005 |
Michaela Kissell (Latrobe) |
Lauren Greco (Shady Side Academy) |
7-5, 6-2 |
Brackets
|
2006 |
Allison Riske (Peters Township) |
Lauren Greco (Shady Side Academy) |
6-2, 6-1 |
Brackets
|
2007 |
Lauren Greco (Shady Side Academy) |
Sarah Lynch (Pine-Richland) |
6-1, 1-6, 6-3 |
Brackets
|
2008 |
Joelle Kissell (Latrobe) |
Ronit Yurovsky (Plum) |
6-0, 4-6, 7-5 |
Brackets
|
2009 |
Ronit Yurovsky (Plum) |
Joelle Kissell (Latrobe) |
6-3, 6-2 |
Brackets
|
2010 |
Ronit Yurovsky (Plum) |
Sara Perelman (Shady Side Academy) |
6-0, 7-5 |
Brackets
|
2011 |
Ronit Yurovsky (Plum) |
Taylor Perz (Pine-Richland) |
6-1, 6-2 |
Brackets
|
2012 |
Callie Frey (Mt. Lebanon) |
Megan Adamo (Upper St. Clair) |
6-2, 6-0 |
Brackets
|
2013 |
Callie Frey (Mt. Lebanon) |
Marlys Bridgham (Pine-Richland) |
3-6, 6-1, 6-2 |
Brackets
|
2014 |
Ananya Dua (Shady Side Academy) |
Charlotte Madson (Upper St. Clair) |
6-3, 7-5 |
Brackets
|
2015 |
Ananya Dua (Shady Side Academy) |
Anna Li (North Allegheny) |
6-3, 6-2 |
Brackets
|
2016 |
Maria Santilli (Norwin) |
Marlo Schiffman (Upper St. Clair) |
6-2, 6-2 |
Brackets
|
2017 |
Maria Santilli (Norwin) |
Ava Catanzarite (North Allegheny) |
6-4, 6-2 |
Brackets
|
2018 |
Ashley Huang (North Allegheny) |
Bethany Yauch (Baldwin) |
7-6 (3), 6-4 |
Brackets
|
2019 |
Charlotte James (Fox Chapel) |
Bethany Yauch (Baldwin) |
6-4, 6-4 |
Brackets
|
Year |
Champion |
Runner-Up |
Score |
Brackets |
1998 |
Nikki Borza (Beaver) |
Hayley Hughes (Bishop Canevin) |
4-6, 6-2, 6-0 |
|
1999 |
Hayley Hughes (Bishop Canevin) |
Emily Hughes (Bishop Canevin) |
6-2, 7-5 |
|
2000 |
Nicole Bautista (Greensburg C.C.) |
Katie Rosenbloom (Ellis School) |
6-2, 6-4 |
Brackets
|
2001 |
Emily Hughes (Bishop Canevin) |
Kristi Borza (Beaver) |
6-3, 6-1 |
Brackets
|
2002 |
Alexandra Kaluza (Beaver) |
Kristi Borza (Beaver) |
7-6 (4), 6-4 |
Brackets
|
2003 |
Annie Houghton (Quaker Valley) |
Alexandra Kaluza (Beaver) |
4-6, 7-5, 6-3 |
Brackets
|
2004 |
Annie Houghton (Quaker Valley) |
Alexandra Kaluza (Beaver) |
6-4, 6-2 |
Brackets
|
2005 |
Cate Stewart (Quaker Valley) |
Alexandra Kaluza (Beaver) |
3-6, 6-4, 6-4 |
Brackets
|
2006 |
Cate Stewart (Quaker Valley) |
Emily Urda (Sewickley Academy) |
6-1, 6-0 |
Brackets
|
2007 |
Cate Stewart (Quaker Valley) |
Kimmy Borza (Beaver) |
6-2, 6-0 |
Brackets
|
2008 |
Sarah Shashura (California) |
Elise Held (Vincentian) |
7-6 (0), 6-4 |
Brackets
|
2009 |
Tanya Timko (Chartiers-Houston) |
Logan Antill (Sewickley Academy) |
2-6, 6-4, 6-3 |
Brackets
|
2010 |
Spencer Caravaggio (Quaker Valley) |
Sarah Shashura (Brownsville) |
6-1, 6-3 |
Brackets
|
2011 |
Eva Sung (Sewickley Academy) |
Sarah Shashura (Brownsville) |
1-6, 6-4, 6-2 |
Brackets
|
2012 |
Spencer Caravaggio (Quaker Valley) |
Alyvia Kluska (Keystone Oaks) |
6-1, 6-1 |
Brackets
|
2013 |
Samantha Gohh (Sewickley Academy) |
Sydney Miggantz (Sewickley Academy) |
3-6, 6-0, 6-3 |
Brackets
|
2014 |
Alyvia Kluska (Greensburg C.C.) |
Michaela Kluska (Greensburg C.C.) |
2-2, default |
Brackets
|
2015 |
Anne Taylor (Beaver) |
Hannah Phillips (Carlynton) |
6-1, 7-6 (7-5) |
Brackets
|
2016 |
Katherine Marks (O.L. Sacred Heart) |
Elle Santora (Knoch) |
6-3, 6-0 |
Brackets
|
2017 |
Laura Greb (Knoch) |
Katherine Marks (O.L. Sacred Heart) |
6-4, 6-1 |
Brackets
|
2018 |
Laura Greb (Knoch) |
Simran Bedi (Sewickley Academy) |
6-0, 6-1 |
Brackets
|
2019 |
Laura Greb (Knoch) |
Brooke Bauer (Knoch) |
6-1, 6-2 |
Brackets
|